wybory samorządowe 2018
§5

Wybory samorządowe 2018 - przedwyborczy poradnik

Już za niecały tydzień spotkamy się przy urnach, żeby wybrać samorządowców, którzy przez kolejne lata będą w naszym imieniu zasiadać w radach miast, gmin i powiatów oraz piastować urząd burmistrza, wójta czy też prezydenta. Ile kart do głosowania dostanie każdy wyborca? Jak głosować, by głos był ważny? Do której godziny otwarte są lokale? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych, w której będziemy wybierać:

 • radnych sejmiku wojewódzkiego
 • radnych rad gmin
 • radnych rad powiatowych
 • prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Jeśli prezydenta, burmistrza czy wójta nie uda się wyłonić w pierwszej turze, ponownie pójdziemy do urn 4 listopada.

 

Kiedy i jak zagłosować?

 

W najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Większość z nas otrzyma 4 karty do głosowania, jednakże w miastach na prawach powiatu (w których nie wybiera się rady powiatu) otrzymamy o jedną kartę mniej. Karty do głosowania będą miały kształt płachty formatu od A4 do A2 i będą zadrukowane jednostronnie. Z kartką wyborczą w formie tzw. książeczki spotkają się wyborcy tych okręgów, w których liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20. 

Warto zwrócić uwagę na kolory kart do głosowania:

 • w wyborach do rad gmin i miast nazwiska kandydatów wydrukowane będą na szarym tle
 •  w wyborach do rad powiatów - na żółtym tle
 • w wyborach do sejmików województw - na niebieskim tle
 • w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta - na różowym tle

Głosujemy na swojego kandydata czy kandydatkę, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku. Uwaga! Na każdej karcie głosujemy tylko na jednego kandydata. Przy wyborze radnych najłatwiej będzie najpierw odnaleźć listę, z której startuje nasz kandydat, a później oddać głos tylko na jednego wybranego kandydata (jeśli zagłosujemy na więcej niż jedną osobę z tej samej listy, głos zostanie uznany za ważny i oddany na wskazaną listę, ale głos zostanie przyznany pierwszemu w kolejności kandydatowi, ale jeśli zagłosujemy na więcej niż jedną osobę na więcej niż jednej liście - wówczas nasz głos jest nieważny).

Należy również pamiętać, że według nowych wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. 

Jeszcze tylko do 16 października można dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywamy na stałe, a w którym nie jesteśmy zameldowani. W tym celu należy udać się do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy lub dopisać się elektronicznie przez Internet, wykorzystując do tego celu tzw. „profil zaufany”.

Pamiętajmy, żeby przeczytać dokładnie instrukcję znajdującą się na dole każdej karty wyborczej, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić o pomoc członka komisji wyborczej.

Powiązane artykuły
adw. Marek Hrybacz
adw. Marek Hrybacz

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego. Właściciel Kancelarii Adwokackiej Marek Hrybacz, prawnik z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

Napisz do nas
Dlaczego warto skorzystać z usług naszych prawników?
 • Stoją za nami lata doświadczenia i dziesiątki wygranych spraw i zadowolonych klientów
 • Każdej sprawie poświęcamy maksimum uwagi i zaangażowania.
 • Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dobierając najlepsze rozwiązania prawne
 • Oferujemy swoje usługi w nowoczesnej kancelarii w samym centrum Gorzowa - punkcie, do którego łatwo dotrzeć z każdego miejsca.
Napisz do nas