Jak uzyskać wyższe odszkodowanie?
§5

Jak uzyskać wyższe odszkodowanie?

Obecnie zawierana jest rekordowo wysoka liczba umów ubezpieczeniowych. Spowodowane jest to z jednej strony lepszą sytuacją materialną obywateli (ubezpieczenia domu, samochodu czy na życie są dziś powszechne), a z drugiej zaś wzrostem świadomości konsumentów. Znaczny wzrost liczby umów z firmami ubezpieczeniowymi przekłada się niestety na wzrost liczby sporów między ubezpieczycielami i ubezpieczonymi, które nierzadko znajdują swój finał przed sądem. Co warto zatem wiedzieć o możliwościach dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z pomocą adwokata? Wyjaśniamy to w poniższym tekście.

Zacznijmy od rodzajów świadczeń, o których przyznanie może starać się osoba poszkodowana. Są to:​

- zadośćuczynienie - świadczenie za szkodę niemajątkową, którą ciężko przeliczyć na kwoty pieniężne, może być to np. zadośćuczynienie za ból i cierpienie (np. po stracie bliskiej osoby, po wypadku, po chorobie itd.)

- renta - świadczenie, które ma za zadanie pokryć wysokość utraconych wskutek tymczasowej lub stałej niezdolności do wykonywania pracy i zarabiania na życie dochodów

Walka o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę - od czego zacząć?

Pierwszym etapem będzie zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów i zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Zazwyczaj ubezpieczony na tym etapie działa samodzielnie. I dopiero odpowiedź ze strony firmy ubezpieczeniowej skłania go do zwrócenia się o pomoc do profesjonalisty. Powodem wielu rozczarowań jest fakt, iż firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj zaniżają kwotę przyznawanego świadczenia licząc na to, że klient, który najczęściej w tym momencie znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej, zdrowotnej czy rodzinnej, zadowoli się oferowaną kwotą pieniędzy i nie będzie domagał się więcej. W związku z tym, iż świadomość praw ubezpieczonych systematycznie rośnie, coraz mniej osób przystaje na warunki oferowane przez ubezpieczycieli i zaczyna szukać możliwości uzyskania wyższej kwoty odszkodowania. I tutaj pojawia się wątpliwość: czy skorzystać z oferty szeroko reklamujących się w mediach i szczycących się wysoką skutecznością firm odszkodowawczych czy zwrócić się o pomoc do prawnika?

Kancelaria adwokacka czy kancelaria odszkodowawcza?

Pomimo że liczba klientów tzw. kancelarii odszkodowawczych stale rośnie, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest sposób działania firm odszkodowawczych. Na gruncie obecnego prawa polskiego, do założenia kancelarii odszkodowawczej nie trzeba bowiem posiadać wykształcenia prawniczego ani odpowiednich kwalifikacji, co sprawa, że taką firmę może założyć i prowadzić praktycznie każdy. Drugim, znacznie poważniejszym ograniczeniem jest to, że kancelaria odszkodowawcza, w przeciwieństwie do adwokata czy radcy prawnego, nie może reprezentować klienta przed sądem. A jak wskazuje praktyka adwokacka, tego typu sprawy bardzo często znajdują swój finał przed sądem. W takiej sytuacji firma odszkodowawcza korzysta z usług profesjonalnego prawnika, a koszty tego ponosi rzecz jasna klient. Zatem najrozsądniej jest skierować swoje kroki od razu w stronę kancelarii adwokackiej, która działa w szerszym zakresie niż firma odszkodowawcza, a jej skuteczność może być zdecydowanie wyższa.

Finał w sądzie? - gra warta świeczki!

W przeciwieństwie do zwykłej ugody pozasądowej z ubezpieczycielem, występując o odszkodowanie do sądu mamy znacznie większe możliwości prawidłowego uzasadnienia wysokości należnej kwoty odszkodowania. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ z reguły odszkodowanie, zadośćuczynienie czy renta uzyskane drogą ugody są wielokrotnie niższe w stosunku do  tego, co poszkodowany powinien faktycznie otrzymać. Nie należy także wierzyć zapewnieniom ubezpieczyciela co do tego, iż kwota proponowana w ugodzie jest „kwotą ostateczną”,  czy „kwotą maksymalną”, jaką jest on w stanie wypłacić, Praktyka pokazuje, że odszkodowania, zadośćuczynienia i renty przyznawane przez sąd  niemal zawsze stanowią wielokrotność kwoty, jaką początkowo proponowano poszkodowanemu.

Podsumowując, warto oddać w ręce doświadczonego prawnika swoją sprawę dotyczącą odszkodowania, zadośćuczynienia czy też renty już na początkowym etapie. Bez wątpienia ubezpieczyciel z większą powagą potraktuje pisma wiedząc, że za klientem stoi renomowana kancelaria adwokacka. Jeśli zaś dojdzie do sprawy w sądzie, mamy pewność, że zostanie ona rzetelnie i profesjonalnie poprowadzona od początku do końca. 

Powiązane artykuły
adw. Marek Hrybacz
adw. Marek Hrybacz

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego. Właściciel Kancelarii Adwokackiej Marek Hrybacz, prawnik z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

Napisz do nas
Dlaczego warto skorzystać z usług naszych prawników?
  • Stoją za nami lata doświadczenia i dziesiątki wygranych spraw i zadowolonych klientów
  • Każdej sprawie poświęcamy maksimum uwagi i zaangażowania.
  • Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dobierając najlepsze rozwiązania prawne
  • Oferujemy swoje usługi w nowoczesnej kancelarii w samym centrum Gorzowa - punkcie, do którego łatwo dotrzeć z każdego miejsca.
Napisz do nas