Jak przygotować się do wizyty w sądzie? cz.2 - w dniu rozprawy
§5

Jak przygotować się do wizyty w sądzie? cz.2 - w dniu rozprawy

Dziś zamieszczamy drugą część poradnika, w której podpowiadamy, jak zachować się w dniu rozprawy, co robić a czego unikać będąc na sali rozpraw. Jeśli nie przeczytałeś pierwszej części, nic straconego, szybko nadrób zaległości! (oto link).

Przede wszystkim warto pojawić się w sądzie kilkanaście minut wcześniej, aby spokojnie znaleźć salę, w której odbędzie się rozprawa. Sprawdź dokładnie, czy na tzw. wokandzie (czyli kartce wywieszonej na drzwiach sali  lub ekranie monitora z harmonogramem spraw na dany dzień) znajduje się twoje nazwisko. Jeśli nie, skieruj się do biura obsługi interesantów i dopytaj, gdzie masz się udać. Pod żadnym pozorem nie wchodź do sali rozpraw samowolnie (chyba że spóźniłeś się znacznie a rozprawa już trwa), zaczekaj, aż wezwie cię na rozprawę protokolant. Przed salą zachowuj się spokojnie i kulturalnie, nie wdawaj się w niepotrzebne kłótnie z innymi uczestnikami sporu, nie reaguj na zaczepki. Nie zapomnij o wyciszeniu telefonu komórkowego.

Po wejściu do sali rozpraw, jeśli występujesz w roli powoda (to ty pozwałeś kogoś do sądu), zajmij miejsce po prawej stronie ławy sędziowskiej (patrząc z perspektywy sędziów). Jeśli jesteś pozwanym w sprawie cywilnej (obwinionym lub oskarżonym w sprawie karnej), usiądź po lewej stronie. Jeśli towarzyszy ci adwokat - nie musisz się obawiać, po prostu podążaj za nim. Jeżeli jesteś wezwany w charakterze świadka, najprawdopodobniej zostaniesz na krótko wezwany na początku rozprawy a później po raz drugi w celu złożenia zeznań. Na swoją kolej poczekasz przed salą rozpraw.

Zwróć uwagę na kolory lamówki togi i żabota poszczególnych strojów sądowych, dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, kto jest kim. Sędziowie mają fioletowe lamówki oraz fioletowy żabot. Dodatkowo sędzia, który przewodniczy sprawie, ma na piersi łańcuch z wizerunkiem orła. Czerwony kolor wyróżnia prokuratora, adwokat będzie miał togę z zielonym żabotem, a radca prawny z niebieskim.

Pamiętaj, by zwracać się do przewodniczącego „Wysoki Sądzie”. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, nigdy nie używaj zwrotów „panie sędzio”, „pani sędzino”, nie mówiąc już o zwykłym „proszę pani”. Za takie zachowanie z pewnością dostaniesz od sędziego upomnienie. Kiedy zwracasz się do sądu, wstań (chyba że przewodniczący wyraźnie zwolni cię z tego obowiązku). Ze swoimi odpowiedziami zawsze zwracaj się bezpośrednio do sędziego, nawet jeśli pytania zadaje ktoś inny (np. adwokat strony przeciwnej). Mów wyraźnie, spokojnie i powoli, krótko i na temat, pamiętaj, że twoje słowa zapisuje protokolant, więc przewodniczący będzie musiał prosić cię o krótkie przerwy.

Nigdy nie przerywaj, gdy ktoś składa zeznania, nie zabieraj głosu nieproszony, nie komentuj głośno, nie manifestuj ostentacyjnie swojego niezadowolenia np. wzdychając czy gestykulując, nawet wtedy gdy jesteś oburzony tym, co mówi druga strona lub uważasz, że kłamie. W przypadku takiego zachowania możesz zostać upomniany przez sąd a nawet wyproszony z sali rozpraw. Najlepiej zapisz sobie w notatniku fragmenty wypowiedzi, z którymi się nie zgadzasz i odnieś się do nich wtedy, gdy zostanie udzielony ci głos. I ostatnia wskazówka: nie mów nieprawdy, nie zatajaj i nie naciągaj faktów. Po pierwsze to naruszenie prawa, a po drugie takie zachowanie bardzo szybko zostanie zdemaskowane przez sąd oraz stronę przeciwną. Pamiętaj, że jako powód lub pozwany możesz zapisywać zeznania innych, a po rozprawie masz prawo wglądu do akt sprawy oraz protokołu rozprawy w sekretariacie wydziału, wystarczy o to poprosić. I na koniec - pamiętaj, jak ważny jest twój spokój i komfort psychiczny. Pomoc profesjonalnego adwokata na pewno pomoże uniknąć ci wielu negatywnych emocji i przykrych doświadczeń związanych z wizytą w sądzie.

Powiązane artykuły
adw. Bogdan Rycharski
adw. Bogdan Rycharski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego z wieloletnim doświadczenie w pracy jako asystent sędziego oraz jako adwokat.

Napisz do nas
Dlaczego warto skorzystać z usług naszych prawników?
  • Stoją za nami lata doświadczenia i dziesiątki wygranych spraw i zadowolonych klientów
  • Każdej sprawie poświęcamy maksimum uwagi i zaangażowania.
  • Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dobierając najlepsze rozwiązania prawne
  • Oferujemy swoje usługi w nowoczesnej kancelarii w samym centrum Gorzowa - punkcie, do którego łatwo dotrzeć z każdego miejsca.
Napisz do nas